Administrative Offices

14501 Talbot
Oak Park, MI 48237
248-837-8000

School Year Hours
Monday-Friday: 8 am - 5 pm

Summer Hours
Monday-Thursday: 8:30 am - 5 pm

Superintendent's Office

Name
Position
Phone

Business Office

Name
Position
Phone
Deputy Superintendent of Finance, Facilities and Operations
Jenna Romain
Accounting Supervisor
Jennifer Poston
Central Enrollment/Pupil Accounting Supervisor
Barbara Tombrillo
Executive Assistant
Michele Klaver
Pupil Accounting Coordinator
Laura Cannon
Benefits Coordinator
Briana Whitehead
Secretary, Accounts Payable
Linette Zebracki
Secretary, Payroll
Rachel Dawkins
Secretary, Pupil Accounting
Lesli Wyatt
Secretary, Central Enrollment
Stephanie Helterbran
Secretary, Childcare Accounts Receivable

Teaching & Learning

Name
Position
Phone
Director of Teaching, Learning, and Technology
Mary Coughlin
Supervisor of Instructional Services
Lara Overy
Executive Assistant
Stacie Angel
Instructional Support Specialist
Instructional Support Specialist
Instructional Support Specialist
Early Literacy Coach
Sandra LaRaia
Math Coach

Human Resources

Name
Position
Phone
Assistant Superintendent of Schools and Human Resources
Erin Haley
Executive Assistant
Laura Cannon
Benefits Coordinator

Student Services / Special Education

Name
Position
Phone
Director of Student Services
Nicole Farquhar
Special Education Supervisor
Jacqueline Whitehead
Executive Assistant
Jeanette Maguire
Secretary
Career Transition Coordinator
School Psychologist
Lisa Barnett
Music Therapist
Sara Behrmann
Occupational Therapist
Angela Korn
Physical Therapist
Emily Cava
Teacher, Adult Transition Program
Sarah Panfalone
Teacher, Adult Transition Program
Emily Barr
Paraeducator
Jodie Bathish
Paraeducator
Crystal Brock
Paraeducator
Lisa Machiniak
Paraeducator
Mekeia Mcguire-Reese
Paraeducator
Pam Monroe
Paraeducator
Kathy Putnam
Paraeducator
Meagan Soffin
Paraeducator
Nicholas Tenaglia
Paraeducator

Communications Office

Name
Position
Phone
Director of Communications
Rebecca Gallagher
Marketing Specialist

Shared Time

Name
Position
Phone
Christine Halliday
Shared Time Supervisor
Jacob Mikula
Assistant Supervisor of Shared Time
Rachel Dawkins
Secretary, Pupil Accounting

English Learners

Name
Position
Phone
English Language Program Coordinator

Technology

Name
Position
Phone
Director of Teaching, Learning, and Technology
Eric Maike
Information Systems Supervisor
Suzanne Tyner
Executive Assistant
Sally Savasky
Secretary
Lauren Villaluz
Technology Integration Specialist
Adam Malek
Technician

Building Maintenance

Name
Position
Phone
Christopher Smallwood
Operations Facilitator
Daniel Crabtree
Custodian
Thomas Rennie
Custodian
Bruce Hill
Hurley Field Manager
Glenn Ballard
Maintenance
Harry Jemkort
Maintenance
Lawrence Naumann
Maintenance
Michael Tucker
Maintenance